OA Neveklov

Český jazyk

Čapkův Krakatit poprvé na divadelních prknech

V pátek 27. září 2013 se žáci třetího (3.A) a čtvrtého (4.B) ročníku Obchodní akademie Neveklov vydali za kulturou do nedaleké Prahy. Cestu si každý naplánoval dle vlastního uvážení a společně jsme tuto akci zahájili na srazu, který byl stanoven v půl jedenácté u stanice metra Anděl nedaleko Švandova divadla na Smíchově.

Krakatit

Po malém občerstvení a společném vyfotografování jsme před samotným představením obdrželi od našich vyučujících vstupenky. Už za deset minut jsme usedli na svá místa a plni očekávání vyhlíželi, kdy se zvedne opona a divadelní hra začne. V tento den jsme se setkali s novým divadelním představením, veřejnou generálkou zdramatizovaného románu Krakatit našeho slavného spisovatele Karla Čapka.

Hlavním hrdinou příběhu je chemik Ing. Prokop (Tomáš Pavelka), jemuž se podaří vyrobit nevídaně silnou výbušninu. Nazve ji Krakatit - podle indonéské sopky Krakatoa. Zvláštní vlastností Krakatitu je, že vybuchuje zdánlivě i bez příčiny a jen v porcelánové dóze zůstává v neškodném stavu. Po nehodě v laboratoři se zraněný vynálezce setká se svým známým Tomešem (Filip Čapka), který ho o něj „postará". Když se ale Prokop konečně probere z horečky, uvědomí si, že ve svém blouznění Tomešovi vyzradil informace k výrobě výbušniny, a tak se vydává po jeho stopách, aby jej zastavil a zabránil hrozícímu zneužití svého vynálezu. Při odchodu ho ještě zastihne neznámá kráska, která mu předá balíček určený právě Tomešovi. Prokop jí slíbí, že mu jej osobně předá. Cestuje na venkov za Tomešovým otcem, lékařem, v jehož péči musí zůstat kvůli novému záchvatu nemoci. Zapomíná na své poslání, ale není mu dopřán klid ke zotavení, Krakatit se opět připomíná a rozjíždí se složitá hra plná konfliktů, jejímž cílem je získat postup pro výrobu třaskaviny.
Prokop se dostane do tajné laboratoře, která se zabývá výrobou výbušnin. Zde je držen proti své vůli, seznámí se s řadou bizarních postav a prožije milostný vztah s princeznou Wille. Překonává spoustu překážek, ale posléze se mu podaří uprchnout. Dostává nabídku pracovat pro mocnou zločineckou organizaci, která disponuje přístrojem na výrobu magnetických vln. Pomocí nich je možné na dálku odpálit sebemenší množství Krakatitu se zničujícími následky. Prokop nabídku odmítne a podnikne ještě poslední zoufalý pokus o záchranu spousty lidí, když se mu konečně podaří nalézt Tomeše v jiné továrně při dokončování výroby výbušniny. Tomeš se s ním však odmítá setkat a továrnu náhle zničí ohromující exploze. V závěru děje se Prokop setkává s milým dědečkem-bohem a vyslechne od něj moudré rady o nutnosti dělat vše jen pro lidi, kdy člověk nesmí být ctižádostivý a chtít získat všechno hned.

Jakmile spadla po divadelním představení opona, vyměňovali jsme si se spolužáky své dojmy. Některým se kulturní zážitek líbil, ale pro některé bylo filozofické pojejí odpovědnosti člověka za vlastní činy a jednání příliš abstraktní a náročné. Dílo je zařazeno do Kánonu literárních děl k maturitní zkoušce z ČJL a zhlédnutí jeho dramatizace jistě usnadní přpravu na maturitu především studentům 4. ročníku.

 

Jste zde: Titulní stránka Český jazyk Čapkův Krakatit poprvé na divadelních prknech